کنیبالیزیشن

هم خواری یا با اصطلاح کنیبالیزیشن چیست و روش های تشخیص رفع آن

فهرست مطالب

کنیبالیزیشن چیست؟ چطور از این اتفاق در سایت جلوگیری کنیم؟ ممکن است برخی از کاربران فضای مجازی هنگامی که در گوگل کلمه ای را جستجو می کنند لینک هایی از سایت ها به تعداد ۲ عدد نمایش داده می‌شود از آنجا که برخی تصور غلطی دارند که هر چه تعداد صفحات مد نظر برای یک کلمه کلیدی بیشتر باشد رتبه بهتری دریافت خواهد کرد اما هدف از قرار دادن کلمه های خاص در صفحات مختلف یک سایت  مد نظر نه تنها کمک خاصی به سئو نمی کند بلکه این دسته از فرآیند های سئو می تواند سایت شما را با مشکل مواجه کند.

حال می خواهیم شما را در ادامه مطلب کنیبالیزیشن با گام‌های اشتباه در سئو و نحوه جلوگیری از رقابت صفحات گوگل نسبت به سایت های دیگر را برای شما به طور مفصل توضیح دهیم، توصیه ما این است که مطلب کنیبالیزیشن را تا پایان دنبال کنید.

تعریف کنیبالیزیشن cannibalisation

به طور کلی کنیبالیزیشن هنگامی اتفاق می افتد که دو یا چند صفحه از صفحات سایت های مختلف برای یک کلمه کلیدی یکسان جهت رتبه گرفتن در گوگل با هم به رقابت می‌پردازند.

در حقیقت لینک ها و بسیاری از محتوا هایی که باید در یک صفحه قرار بگیرند اغلب در بین دو صفحه تقسیم بندی می شوند.

حال هنگامی که همنوع خواری یا کنیبالیزیشن جهت کلمات کلیدی رخ می دهد از لحاظ سئویی برای یک سایت مناسب نیست از سوی دیگر سایت هایی که به این نوع هم نوع خواری دچار شده اند ممکن است صاحبان آنها متوجه نباشند از سوی دیگر ممکن است به آن هم واقف باشند و حتی خوشحال هم باشند که گوگل بر روی کلمه های کلیدی دونوع لینک را جهت جستجو نمایش می دهد اما اگر متوجه این باشند که یک صفحه اینترنتی با کیفیت روی همان کلمه مد نظر قرار گرفته بر روی گوگل جایگاه بهتری برای جستجو نصیب صاحبان کسب و کار و غیره می شود.

مشکلات هم نوع خواری یا کنیبالیزیشن چیست؟

در ادامه ما می‌خواهیم شما را با برخی از مشکلات هم نوع خواری یا کنیبالیزیشن که برای سئو سایت ممکن است اتفاق بیفتد را توضیح دهیم پس با ما همراه باشید.

یک: نمایش صفحات اشتباهی در نتایج جستجو

مشکل کنیبالیزیشن در بسیاری از سایت ها رخ می دهد به طوری که اگر کاربر بخواهد عبارت (لپ تاپ اپل) را جستجو کند انتظار دارد یک صفحه نمایش کاملاً دسته بندی شده را ببینند که دارای گزینه های متفاوتی بوده که برای کاربر به نمایش در می آید حال اگر این صفحه مربوطه محصول خاصی را به نمایش بگذارد به دلیل داشتن محدودیت‌های انتخاب شانس تبدیل کاربر به خریدار به طور چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد.

دو: رتبه دهی گوگل به صفحات ممکن است با سر در گمی همراه شود

از آنجا که کاربر در نظر دارد که صفحات مد نظر خود را در برابر صفحات دیگر بسنجد و سپس متناسب با کلمه کلیدی مد نظر  صفحه ای را که مناسب تر است نمایش دهد در واقع پدیده کنیبالیزیشن باعث می شود که گوگل جهت رتبه دهی به صفحه اصلی دچار سردرگمی شود و در نتیجه صفحات است که با یکدیگر رقابت می‌کنند.

سه: کاربران ممکن است توسط لینک ها و انکرتکست ها به صفحات نادرست هدایت شوند

در واقع این نوع از مشکلات کنیبالیزیشن شامل بک لینک هایی است می توانستند در یک صفحه هدایت شوند اما این لینک ها و کلمات خاص به دو صفحه تقسیم بندی شده اند به طوری که اگر لینک های داخلی و خارجی که مربوط به کلمه های کلیدی خاص هستند به چندین صفحه تقسیم شود اعتبار بین چندین صفحه نیز تقسیم بندی خواهد شد.

اما اگر به طور کلی هر یک از لینک ها همراه با انترتکست ها به صورت کاملا درست در یک صفحه هدایت شده باشند تمام اعتبار مد نظر برای یک صفحه خواهد بود به طوری که به جای رتبه گرفتن چندین صفحه یک صفحه رتبه بهتری کسب می کند و از طرفی نیز کل این فرآیند مربوطه جهت هدایت درست کاربران از طریق لینک ها و نرخ تبدیل ها می تواند اثر مثبتی داشته باشد.

چهار: کرال باجت سایت مد نظر شما هدر خواهد رفت

کرال باجت یا در حقیقت بودجه خزش تعداد دفعاتی را شامل می شود که ربات های موتور جستجو می توانند در یک بازه زمانی مشخص جهت بازدید از سایت شما آن را تکرار کند از این رو با این روش می توان چندین صفحه جهت یک کلمه کلیدی خاص را اختصاص داد حال این امر منجر به کرال و ایندکس شدن صفحات تکراری خواهد شد که در واقع باعث اتلاف بودجه خزش می‌شود.

کرال باجت سایت

نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که مشکلات بودجه خزش ممکن است برای برخی از سایت هایی که کوچک هستند نگران کننده نباشد اما اگر برای سایت های بزرگ یا سایت های خبری یا فروشگاهی که دارای چندین هزار یا چندین میلیون صفحه هستند حتماً باید به این مسئله توجه شود.

پنج: کنیبالیزیشن در واقع نشانه پایین بودن کیفیت صفحه مد نظر است.

از آنجا که ممکن است یک یا چندین صفحه جهت هدف قرار دادن یک کلمه کلیدی یکسان برای کاربران نمایش داده شود در واقع نشان دهنده بی کیفیت و بی ارزش بودن محتوای مد نظر است از سوی دیگر این اتفاق در بستر گوگل نشان دهنده آن است که محتوای شما با کلمات کلیدی که در نظر گرفته شده است ممکن است مطابقت نداشته باشد.

شش: کاهش پیدا کردن نرخ تبدیل سایت

هنگامی که کنیبالیزیشن اتفاق می افتد به جای آنکه ترافیکی برای یک صفحه در نظر گرفته شود در واقع به چندین صفحه پخش می‌شود معمولاً ممکن است یکی از صفحات مد نظر دارای ترافیک بیشتری هم باشد حال وقتی کاربر به جای اینکه به صفحه اصلی وارد شود ممکن است وارد صفحات دیگری شده که این امر باعث می شود نرخ تبدیل کاهش پیدا کند چون این صفحات می تواند متناسب با نیت کاربر نباشد و محتوا هایشان نیز برای برطرف کردن نیاز کاربر مناسب نباشد این امر باعث می شود کاربران به سرعت سایت را ترک کنند.

حال می خواهیم بدانیم که چه اشتباهاتی ممکن است باعث ایجاد مشکل هم نوع خواری یا کنیبالیزیشن شود.

یکی از فرایند هایی که باعث جلوگیری از مشکلات همنوع خواری می شود تحقیق خدمات کلیدی به صورت کاملا اصولی و صحیح می باشد.

هنگامی که در جستجو تحقیق کلمات کلیدی مدنظر هستید شما می‌توانید حتی کلمات فرعی را که در حوزه کسب و کار شما نقش دارند را هم پیدا کنید.

در واقع شما با پیدا کردن کلمات کلیدی مدنظر خود می توانید موضوعاتی را که مربوط به تولید محتوا از را برای خود لیست بندی کنید و سپس تصمیم بگیرید که می خواهید متناسب با هر یک از کلماتی که جمع آوری کرده اید چه نوع تیترها و عنوان هایی را قرار دهید و حتی می توانید حد مجازی را در یک کلمه کلیدی استفاده کنید را به طور اصولی رعایت کنید بدون آنکه دچار کیورد استافینگ شوید.

چگونه باید هم نوع خواری کلمه کلیدی را تشخیص دهیم؟

روش اول: با استفاده از ابزار جستجوی کنسول

در ابتدا باید به بخش Performance در کنسول جستجو بروید

در مر حله دوم کلمه کلیدی مورد نظر را در قسمت Query filter وارد کنید (بهتر است فیلتر مد نظر را دقیقا در حالت Query تنظیم کنید

اکنون در قسمت “PAGES” می توانید لیستی از صفحاتی که با آن کلمه در نتایج گوگل ظاهر شده اند را مشاهده کنید. اگر بیش از یک صفحه با نظرات و نرخ کلیک بسیار نزدیک به این منطقه مشاهده کردید، به معنی هم نوع خواری است و باید برای رفع این مشکل اقداماتی انجام دهید.

روش دوم: در پنل سایت به دنبال صفحات مرتبط با هم نوع خواری بگردید

به طوری که می توانید با جستجو در داشبورد سایت خود، وجود هم نوع خواری را بررسی کنید. پس از جستجوی کلمه کلیدی مورد نظر در پنل سایت، عناوین مقالات را با این کلمه کلیدی بررسی کنید و مطمئن شوید که مشکل هم نوع خواری وجود ندارد.

حال بررسی پنل های سایت مهم است زیرا صفحه مشابهی منتشر شده اما هنوز ایندکس نشده است، بنابراین با استفاده از  روش های قبلی امکان یافتن آن وجود نخواهد داشت. این صفحه را نیز در برد پیدا خواهید کرد و با رفع آن ها پس از ایندکس شدن مشکلی پیش نمی آید.

حال می خواهیم شما مخاطبین را با چگونگی حل مشکل هم نوع خواری آشنا کنیم.

در گام اول برای چگونگی بر طرف کردن هم نوع خواری باید ابتدا به ریشه اصلی آن توجه کرد.

به طوری که اگر هم نوع خواری باعث ایجاد مشکل در سئوی سایت شما شده است، می توانید با استفاده از راه حل های زیر این مشکل را حل کنید.

در گام دوم لینک سازی داخلی را بررسی کنید

شما باید ابتدا از ساختار پیوند داخلی  اطمینان حاصل کنید که گوگل صفحات مهم را با کلمات کلیدی مختص آن صفحات به کاربران به طور صحیح نشان می دهد.

از سوی دیگر باید  تنها یکی از صفحات دیگر سایت را با کلمه کلیدی مورد نظر پیوند دهید. به این ترتیب، گوگل می تواند بفهمد که هر صفحه در مورد چیست تا بتواند آن صفحه را فقط برای آن کلمه کلیدی رتبه بندی کند.

یکپارچه سازی محتوا

اگر چندین صفحه در سایت شما کلمات کلیدی یکسانی را هدف قرار می دهند، سعی کنید محتوای همه صفحات را در یک صفحه ادغام کنید. با این کار ممکن است محتوای ضعیف و مشکلات کیفیت پایین سایت شما به طور چشمگیری حل شود.

اگر 2 یا چند مقاله مرتبط را در یک مقاله جامع ترکیب کنید، گوگل به احتمال زیاد صفحه شما را بالاتر خواهد برد.

از تگ های متعارف استفاده کنید

تگ های متعارف به ربات های گوگل کمک می کنند تا تعیین کنند کدام صفحات و محتوا باید رتبه بندی شوند. استفاده از تگ canonical زمانی مفید است که چندین صفحه در سایت شما تقریباً یا دقیقاً محتوای مشابهی دارند و شما به هر دلیلی نمی توانید آن محتوا را حذف کنید. در این صورت برای حل مشکل می توانید یکی از صفحات را به عنوان صفحه اصلی موضوع در نظر بگیرید و آدرس تگ کانونیکال صفحه تکراری را روی این آدرس صفحه قرار دهید.

از تگ noindex استفاده کنید

شاید به دلایلی نتوانید صفحات هم نوع خواری را از یکدیگر حذف کنید. از آنجایی که وجود یا نبودن آن صفحات برای شما مهم است، می توانید از تگ noindex برای جلوگیری از ایندکس شدن صفحات مشابه یا تکراری استفاده کنید. به عنوان مثال، نام یک گروه فرعی ممکن است با نام گروه اصلی محصول یکی باشد. در نتیجه به دلیل اهمیت زیر گروه محصول حتما باید از ایندکس شدن جلوگیری کرد و بهتر است ابتدا از صفحه اصلی گروه محصول توسط گوگل جلوگیری کنید.

از تغییر مسیر 301 استفاده کنید

اگر هر یک از صفحات خزیده شده دارای ترافیک ارگانیک زیادی باشد، پس از ترکیب محتوای مرتبط آنها و بهینه سازی تمام موارد سئو داخلی، صفحه مشابه و تکراری برای آن کلمه کلیدی به صفحه اصلی هدایت می شوند. صفحات تکراری و مشابه از نظر اندازه مهم نیستند، بنابراین می توانید آنها را حذف کنید.

نتیجه

در این مقاله سعی کردیم تا جایی که ممکن است شما را با مفهوم دقیق هم نوع خواری یا کنیبالیزیشن آشنا کنیم.

به طوری که حتی روش های تشخیص، پیشگیری و حل آن را در سایت توضیح دادیم.

که داشتن چندین صفحه برای یک موضوع یا کلمه کلیدی در یک سایت می تواند برای موتورهای جستجو گیج کننده باشد.

این مشکل را می توان به راحتی با استفاده از راه حل هایی مانند فهرست بندی مجدد، تغییر مسیر و حذف صفحات مشابه و یا ویرایش، بازنویسی و ادغام مطالب حل کرد و در واقع علاوه بر جایگاه گرفتن در رتبه گوگل به راحتی نیز می توانید مشتریان زیادی را برای کسب و کار خود جذب کنید.

از این رو امیدواریم با استفاده از راهکارهای ارائه شده در این مقاله بتوانید مشکلاتی که برای  سایت شما به وجود آمده است را برطرف کنید اگر هم با مشکلات عدیده و بسیاری همراه بودید می توانید مستقیما با آپسئو در ارتباط باشید و هر آنچه را که نیاز دارید بپرسید در اسرع وقت مجموعه ما شمارا به خوبی راهنمایی می کند و مشکلات شما را در کوتاه ترین زمان ممکن بر طرف خواهد کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *