کنسول جستجوی گوگل

کنسول جستجوی گوگل

کنسول جستجوی گوگل نام جدید وب مستر تولز webmaster tools می باشد. این ابزار رایگان که توسط گوگل ارائه می گردد، به صاحبان سایت اطلاعاتی از روند سئو سایت در اختیارشان می گذارد.

گوگل وبمستر یا سرچ کنسول

این ابزار به دست گوگل ساخته شده و با آن می توانید تمامی اطلاعات مربوط به سایت را ببینید. این اطلاعات نظیر کاهش ترافیک، پیغام های مجازات، خطاها، لینک های دریافت شده و … می باشند.

اینکه سایت شما در پروسه ارتقا سایت در گوگل، چه وضعیتی قرار دارد برای وب مسترهای سایت مهم می باشد. کنسول جستجوی گوگل ابزاریست که این امکان را فراهم کرده تا ارتباط مستقیم با صاحب سایت برقرار شود.

کنسول جستجوی گوگل

کنسول جستجوی گوگل مهمترین محصول گوگل بعد از موتور جستجو به حساب می آید و روزانه میلیون ها نفر برای رصد وضعیت وب سایت خود به آن مراجعه می کنند. تغییری حتی کوچک می تواند از اهمیت بسیار برخوردار باشد.

به نظر میرسد گوگل در حال آماده سازی ظاهر جدید کنسول جستجوی خود است ، بعد از تغییر نام از وبمستر تولز به کنسول جستجوی گوگل حالا نوبت به تغییر ظاهر آن رسیده ، گوگل چند سال پیش طراحی معروف به متریال دیزاین را معرفی کرد و به ترتیب محصولات خود را مجهز به ظاهر متریال دیزاین کرد.

این تغییر به نظر کاملا متفاوت است ، البته ماه پیش نیز با تغییر ظاهر سیستم تبلیغاتی ادورز خود نشان داد برای تغییر و زیرو رو کردن محصولات خود مشکلی نمیبیند.

کار کردن با ظاهر قبلی ادوردز بصورت عادت شده بود اما حالا عادت کردن به ظاهر جدید کمی مشکل به نظر میرسد.

تقریبا هر روز وبمسترهای صاحب وب سایت ها ، مخصوصا افراد متخصص سئو زمان زیادی را در کنسول جستجوی گوگل سپری می کنند و سعی می کنند اوضاع وب سایت خود را رصد کنند اما با این تغییر شاید کمی به سختی بتوانند ارتباط خود را مانند گذشته مطابقت دهند ، اما گوگل ثابت کرده هر اتفاقی در روند ارائه خدمات اتفاق افتد از محبوبیت این برند و محصولاتش کم نمی کند.

کارایی کنسول جستجوی گوگل در سئو سایت چیست؟

کنسول جستجوی گوگل اطلاعاتی همچون تعداد صفحات ایندکس شده، تعداد خطاهای 404، تعداد خطاهای سرور، تعداد بک لینک، امکان ایندکس نمودن سریع صفحات سایت، امکان دی ایندکس نمودن صفحات سایت، تعداد مشاهده شدن لینک سایت در نتایج جستجو، تعداد کلیک های سایت، موقعیت سایت در نتایج و رنکنیگ آن، تعداد کلیک از دسکتاپ و موبایل و دیگر اطلاعاتی که تمامی در پروسه سئو سایت مهم است را به صاحب سایت اطلاع رسانی می کند. در واقع google web master tools یا با نام جدید کنسول جستجوی گوگل ، ابزار مدیریتی برای سایت در پروسه بهینه سازی سایت می شود.

چگونه کنسول جستجوی گوگل را برای سئو سایت نصب کنیم

برای نصب وب مستر، ابتدا اکانت جیمیل خود را بسازید و سپس به آدرس زیر بروید.

پس از آن از لیست بالا گزینه Add property را بزنید تا در لیست سایت هایی که دارید افزوده شود. پس از آن در مراحل بعدی فایلی را برای بارگذاری به شما می دهد تا در هاست خود بارگذاری نمایید. ( البته راه های زیادی برای وریفای کردن سایت دارید ) پس از بارگذاری فایل شما به عنوان صاحب سایت شناخته می شوید. می توانید کاربران دیگر را به واسط وارد نمودن آدرس ایمیل Gmail ( با امکان دسترسی کامل و محدود ) بیفزایید تا اطلاعات و وضعیت سایت را مشاهده نمایند.

performance در کنسول جستجوی گوگل

در کنسول جستجوی گوگل گزینه Performance را می توانید مشاهده نمایید. در این قسمت گوگل اطلاعات آماری مفیدی را در اختیار وب مسترها در خصوص سئو سایت فراهم می نماید.

Performance در کنسول سرچ اطلاعاتی همچوت تعداد کلیک clicks تعداد دیده شدن impressions تعداد کلیک به نسبت دیده شدن CTR و موقعیت قرارگیری در نتایج را نشان می دهد و به صورت آماری در روزهای مختلف این اطلاعات را برای شما به نمایش می گذارد.

تعداد دیده شده لینک سایت شما در کلمات کلیدی مختلف و نیز تعداد کلیک هایی که در کلمات کلیدی مختلف داشته ایدش، تمامی در این قسمت به نمایش گذاشته می شود که در نتیجه شما می توانید در پروسه سئو سایت خود اطلاعات جامعی را داشته باشید.

کنسول جستجو

نسخه جدید کنسول جستجوی گوگل

نسخه جدید کنسول جستجوی گوگل خبر تازه ای از سمت گوگل است ، چند ماه پیش گوگل یک نسخه بتا از ظاهر جدید کنسول جستجوی گوگل را تنها برای تعداد محدودی از کاربران منتشر کرد.

اما اکنون گوگل شروع به انتشار این نسخه بتا برای همه کاربران کنسول جستجو گرفته تا هر کس بتواند روند ساده بهینه سازی و حضور وب سایت را در جستجوی Google بررسی کند. این قابلیت شامل عملکرد جستجو ، پوشش شاخص ، وضعیت AMP و گزارش های ارسال کار است.

ایمیل کنسول جستجو

گوگل یک پیام را به ایمیل شما ارسال می کند، با عناون سایت جدید کنسول Search برای سایت شما آماده است.

گوگل سعی کرده در ظاهر جدید با افزودن برخی از قابلیت های محبوب کنسول Search جدید (که در حال حاضر می تواند در جریان روزمره شما برای این موضوعات مورد استفاده قرار گیرد) آغاز کند.

روند تکمیل نسخه جدید کنسول جستجوی گوگل

گوگل می گوید : ما هنوز نسخه جدید کنسول جستجوی گوگل را تکمیل نکرده ایم پس آماده هم نیستیم، بنابراین در طول سال جدید روند آماده سازی کنسول جستجو (بتا) ادامه خواهد داشت تا بتوانیم قابلیت های بیشتر را از کنسول قدیمی جستجو به نسخه جدید کنسول جستجوی گوگل اضافه کنیم.

به نظر می رسد تا زمانی که کنسول جستجوی جدید تکمیل می شود، هر دو نسخه به صورت همزمان فعالیت می کنند و از طریق لینک در فهرست اصلی به آسانی ارتباط برقرار می کنند ، بنابراین می توانید از هر دو استفاده کنید.

کنسول جستجو جدید با استفاده از طراحی متریال دیزاین گوگل که قبلا آن را معرفی کرده بود بازسازی شده است و با در نظر گرفتن درک عمیق از عملکردها کار می کند.

در نسخه جدید کنسول جستجوی گوگل ، شما به 16 ماه از اطلاعات سایتتان دسترسی دارید و قطعا اگر طرفدار تجزیه و تحلیل جستجو بوده باشید، عملکرد گزارش جدید جستجو را دوست خواهید داشت.

16 ماه اطلاعات

گوگل قبلا هم محصولات خود را بازطراحی کرده ، مثلا سیستم تبلیغاتی ادورز خود را برای بهبود تجربه کاربری بروز کرد اما بسیاری از کاربران از این روند رضایت نشان ندادند ، اما ما در آپ سئو فکر می کنیم نرم افزار های گوگل آن چنان در زندگی رومره مردم جا باز کرده که مردم کوچکترین تغییر را رسد می کنند و درباره آن مطالعه می کنند.

مشاهده بک لینک ها

مشاهده بک لینک ها در کنسول جستجوی گوگل

در ابزار وبمستر تولز ، گوگل وب مستر با نام جدید کنسول جستجوی گوگل ابزاری به نام Links to Your Site وجود دارد که به صاحبان سایت این فرصت را می دهد تعداد بک لینک های سایت را مشاهده نماید.

بک لینک ها در پروسه سئو اثرگذاری بالایی دارند و گوگل وب مستر لیستی از بک لینک ها و جدید ترین بک لینک ها را برای شما فراهم آورده است.

بک لینک در پروسه سئو سایت

بک لینک ها در پروسه سئو سایت نقش اعتباردهنده را ایفا می کند و تراس سایت شما را افزایش می دهند.

هر چه شما در سایت های بیشتری بک لینک داشته باشید پس می توانید عنوان کنید که سایت شما معتبرتر است که سایت های بیشتری در مورد سایت شما صحبت می کنند.

وب مستر تولز webmaste tools در قسمت search traffic و در بخش links to your site تعداد بک لینک های سایت شما را نشان می دهد.

سایت هایی که از آن بک لینک تهیه نموده اید در قالب تعداد سایت ها و همچنین تعداد بک لینک را می توانید مشاهده نمایید.

همچنین می توانید اخرین بک لینک هایی که تهیه نموده اید در قسمت download latest link دانلود نمایید.

استفاده و بررسی مداوم این قسمت از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا ممکن است سایت هایی با اعتبار منفی از دید گوگل دامنه سایت شما را در خود بصورت فالو قرار داده باشند که اگر سایت اولیه و لینک دهنده از اعتبار خوبی برخوردار نباشد ممکن است روی سئو و رتبه دامنه شما به شدت مخرب باشد.

پس بهتر است از گزینه مشاهده بک لینک ها در وب مستر links to your site و سپس download latest link هر چند مدت یکبار آخرین لینک های اضافه شده را لیست و توسط یک متخصص سئو بررسی کنید.

5/5 – (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *