لوگو آپسئو

پنالتی گوگل : نحوه یافتن، رفع جریمه و جلوگیری (راهنمای تخصصی)

پنالتی گوگل یا به اصطلاح جریمه های گوگل شاید وحشتناک ترین اتفاق برای هر شخصی باشد که در گوگل رتبه دارد. در این راهنمای تخصصی قصد داریم نحوه یافتن، رفع جریمه و جلوگیری از پنالتی گوگل را به شما بگوییم.

خوشبختانه ما در آپسئو تا بحال به هیچ گونه پنالتی در وب سایتهای مشتریانمان برخورد نکردیم اما معمولا تماس هایی داریم که افراد با نگرانی پس از تماس با ما ، درخواست بررسی و رفع مشکل را دارند.

تفاوت پنالتی گوگل با فیلترهای گوگل در چیست؟

بسیاری از افراد هنوز تفاوت بین پنالتی گوگل با فیلتر هایی که گوگل در هنگام نمایش نتایج و کلا رتبه بندی وب سایتها انجام می دهد را نمی دانند. اما بطور ساده پنالتی زمانی اتفاق می افتد که یک اقدام دستی توسط یکی از کارمندان گوگل انجام گرفته باشد.

نمونه پنالتی گوگل
یک نمونه پنالتی گوگل بصورت دستی

این مشکل زمانی اتفاق می افتد که یک سایت از دید گوگل مشکوک به نظر میرسد و یا مردم وب سایت فوق را به گوگل گزارش کرده باشند. یکی از دلایل پنالتی شده در گوگل می تواند مربوط به خرید بک لینک یا بد افزار باشد.

حال اگر چیزی در قسمت جریمه دستی گوگل در کنسول جستجو نمیابید و هنوز مشکل افت رتبه دارید، پس احتمالا شما دچار فیلترهای گوگل شده اید.

فیلتر گوگل چیست؟

فیلتر گوگل در واقع همان الگوریتمهای گوگل هستند که پس از بررسی سایت شما نشانه هایی پیدا کرده اند که باعث عقب راندن سایت شما شده است. به طور مثال الگوریتم پاندا مثل یک فیلتر عمل کرده و وب سایت با کیفیت پایین را جریمه می کند.

البته فقط پاندا و پنگوئن مشکل اصلی نیستند و ممکن است الگوریتمهای دیگر گوگل نیز باعث این کاهش رتبه شده باشند. مثلا اگر شما یک سایت پزشکی دارید و نتوانسته باشید از فیلتر الگوریتم EAT عبور کنید، به احتمال زیاد با افت شیدی رتبه روبرو خواهید شد.

الگوریتم EAT

چگونه متوجه شویم که مشکل از فیلتر الگوریتمی است؟

هیچ سند قطعی در این مورد وجود ندارد. تنها علامت وجود این مشکل ، نگاه کردن به زمان افت رتبه در کنسول جستجو است. در این زمان اگر همزمانی با بروز رسانی گوگل باشد، پس بطور قطع می توان این افت رتبه را به فیلتر الگوریتمی نسبت داد. هرچند با روی کار آمدن پنگوئن 4 شناسایی این نوع فیلترهای گوگلی مشکل تر شده است.

اما خبر خوب این است که ما متوجه شدیم گوگل ارزیابی دستی خود را کاهش داده اما در عوض باهوش تر شده و با فیلتر الگوریتمی بیشتر سایتها را مورد بررسی و احتمالا جریمه قرار می دهد. به طور مثال اگر سایتی با محتوای کم کیفیت داشته باشید و برای آن لینکسازی مصنوعی انجام دهید ، گوگل سریع متوجه می شود.

تعدادی از دلایل پنالتی گوگل

  • هک شدن سایت
  • تولید محتوای هرزنامه
  • هاست رایگان و اسپم
  • ساختار اسپم
  • بک لینک غیر طبیعی
  • محتوای کم با کیفیت پایین و بدون ارزش
  • مخفی کردن بخشی از سایت یا ریدایرکت تابلو
  • لینک های غیر طبیعی از سایت مبدا
  • تصاویر مخفی
  • متن مخفی و پر شده با کلمه کلیدی زیاد

اما یکی از بیشتر نگرانیهای مردم و حتی بیشترین سوالاتی که از ما در آپسئو می شود، این است که آیا سئو سایت منفی هم وجود دارد؟ آیا رقیب می تواند لینک اسپم برای ما تولید کند و باعث جریمه در گوگل شویم؟

به نظر من به ندرت می توان این اتفاق را رقم زد. ادعا های زیادی وجود دارد اما ما هنوز نشانه ثابت کننده ای پیدا نکردیم.

یکی دیگر از سوالات که واقعا سوال عجیبی است نیز بد نیست با شما مطرح کنیم این است : برخی میپرسند آیا امکان دارد گوگل پدرکشتگی با ما داشته باشد و دچار جریمه شویم؟

در پاسخ باید گفت نه دقیقا گوگل کینه توزی ندارد اما امکان دارد که قبلا دامنه ای که جریمه شده باشد و تاریخ آن تمام شده باشد را شما دوباره ثبت کنید، در این صورت بله امکان آن وجود دارد.

بهتر است در هنگام سئو سایت از یک متخصص سئو کمک بگیرید و رفتار عادی داشته باشید.

چرا گوگل سایت شما را حذف کرده است؟

چرا گوگل به طور یکباره سایت شما را از نتایج حذف کرده است و اگر تا پیش از این در کلمات کلیدی متعددی بالا بودید حال به طور ناگهانی از نتایج حذف شده اید. بسیاری از مشتریان ما این مشکل را مطرح می کنند که سایت آنها پیش از این در کلمه کلیدی بالا بودند اما به طور یکباره گوگل سایت آنها را حذف کرده است یا به عبارتی گوگل سایت آنها را پنالتی کرده است. اما دلیل این پنالتی شدن چیست و چرا گوگل سایت ها را حذف می کند. در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

چرا گوگل سایتی را حذف می کند؟

گوگل طبق الگوریتم های خود به رنکینگ سایت ها می پردازد و حال چکیده ای از متریک های موجود در الگوریتم گوگل به عنوان اصول سئو سایت مطرح می شود. گوگل همان طور که به سایت هایی که براساس الگوریتم آن عمل می نماید جایزه می دهد و در رنکینگ بالاتری نشان می دهد همان طور برخی سایت ها که متریک های سئو و الگوریتم های گوگل را رعایت نماید حذف می نماید و به عبارتی پنالتی می نماید.

دلایل حذف سایت از نتایج در سئو

گوگل به دلایل متعددی می تواند سایت شما را حذف و پنالتی نماید. در ادامه لیستی از این موارد را عنوان می نماییم.

عدم زنده بودن سایت در سئو

یکی از مواردی که موجب حذف سایت شما از نتایج می باشد عدم زنده بودن سایت به ویژه برای سایت های نوپا می باشد. زمانی که دیگر رقبا تولید محتوا را داشته باشند و شما فعالیتی در سایت خود انجام ندهید در نتیجه پس از مدتی حذف از نتایج در سئو سایت را خواهید داشت.

محتوای کپی در سئو

از دیگر عواملی که موجب حذف سایت . پنالتی شدن سایت شما می شود وجود محتوای کپی از دیگر سایت ها می باشد. در واقع شما به واسط محتوای کپی اعتبار سایت خود را کاهش می دهید و حتی موجب می شوید که از نتایج حذف گردید.

استراتژی نادرست در بک لینک

از دیگر آیتم ها در حذف سایت و پنالتی شدن سایت عدم تهیه بک لینک های مناسب و عدم اجرای استراتژی بک لینک مناسب می باشد. بک لینک های بی کیفیت ، تهیه بک لینک به صورت یکباره در حجم بالا، حذف لینک ها در حجم بالا مواردی هستند که موجب پنالتی شدن سایت شما می شود.

آیا گوگل قبل از پنالتی ، اطلاع رسانی می کند؟

خیر، معمولا پنالتی گوگل بدون اطلاع رسانی انجام می شود.

چه کاری بیشتر سایت را در معرض پنالتی گوگل قرار می دهد؟

خرید بک لینک یکی از بیشترین دلایل پنالتی در گوگل است. اما مواردی مثل محتوای کم کیفیت هم باعث پنالتی گوگل می شوند. پس اگر وب سایتی با صفحات مثلا فقط برچسب ساخته اید باید نگران باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
پنالتی گوگل
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.