ریدایرکت 301

ریدایرکت 301 چیست؟

فهرست مطالب

ریدایرکت 301 چیست؟ چطور می توان تغییر دامنه را با استفاده از ریدایرکت 301 بدون افت رتبه انجام داد و کلا تفاوت این نوع کد ریدایرکت چیست؟

به زبان ساده جابجایی لینک قدیمی با لینک جدید را ریدایرکت 301 می گویند.

تلفظ : 301 ˌridəˈrɛkt

نقش پر رنگ 301 Redirect از آنجا مهم است که می تواند همراه خود اعتبار یک لینک قدیمی را نیز منتقل کند ، که این در سئو سایت خیلی مهم است.

کاربرد ریدایرکت 301 در سئو سایت چیست؟

فرض کنید یک دامنه با رتبه بالا در نتایج جستجو دارید ، حال قصد دارید دامنه خود را به هر دلیل با دامنه جدیدی که به تازگی ثبت کرده اید جابجا کنید ، خوب اینجا ریدایرکت 301 به کمک شما می آید.

حالا تصور کنید یک لینک در وب سایت شما به 404 تبدیل شده و بسیار پر اهمیت است که اعتبار آن لینک حفظ شود ، اینجاست که کد 301 قهرمان به کمک شما می آید.

تفاوت ریدایرکت 302 با 301 چیست؟

تفاوت اصلی ریدایرکت 301 با دیگر ریدایرکت ها در انتقال رتبه ، لینک سازی داخلی و خارجی است که همین مسئله موجب می شود در سئو سایت کاربرد مهم و غیر قابل انکاری داشته باشد.

ریدایرکت کردن آدرس قدیمی به نسخه جدید با روش ریدایرکت 302 موجب عدم انتقال گذشته لینک قدیمی می شود ، به همین دلیل برای ریدایرکت ما پیشنهاد کد 301 را در هنگام استفاده می دهیم.

درواقع 301 به انتقال دائمی و 302 به انتقال موقت شهرت دارند.

استفاده از ریدایرکت در هاست لینوکس چگونه است؟

اگر هاست سایت یا میزبان اطلاعات سایت شما از سیستم عامل لینوکس بهره میبرد ، پس در روت سایت به دنبال فایل اچ تی اکسس ( htaccess ) بگردید.

پس از قرار دادن فایل htaccess در حالت ویرایش ، کد ریدایرکت 301 زیر را در آن قرار دهید.

Redirect 301 /oldpage.html http://www.yoursite.com/newpage.html
Redirect 301 /oldpage2.html http://www.yoursite.com/folder/

مثال بالا یکی از روش های ریدایرکت 301 بود ، اما روش های مختلف بسته به نیاز شما از یک صفحه تا کل سایت وجود دارد که در این مطلب هدفمان آموزش لینوکس و کدنویسی نیست.

اما خوشبختانه در دنیای وردپرس ، افزونه بسیار خوبی به نام redirection وجود دارد که برای ریدایرکت صفحات 404 وب سایت وردپرسی شما به خوبی کار می کند و از این بابت خیالتان راحت می شود؛ در واقع لازم نیست وارد حریم پیچیده کدنویسی شوید.

در چه شرایطی ممکن است ریدایرکت 301 باعث کاهش رتبه شود؟

ریدایرکت 301 شرایط خاص خود را دارد و اینطور نیست که شما یک لینک را به هر جایی که دلتان خواست ریدایرکت کنید ، در واقع اگر لینک 404 خاصی را به صفحه بی ارتباط با موضوع و محتوای غیر مشابه لینک قبلی انتقال دهید ، رتبه کاهش خواهد یافت.

زنجیره ریدایرکت را بیش از 1 بار انجام ندهید ، اگر قبلا لینکی را به صفحه جدید ریدایرکت کردید و سپس لینک جدید را نیز به یک لینک دیگر ریدایرکت می کنید ، به احتمال زیاد ریدایرکت بعدی آنطور که باید جواب نخواهد داد.

استفاده از ریدایرکت 301 دامنه در هنگام فعال سازی https

اگر وب سایت شما قبلا به گواهی SSL مجهز نبود و قصد دارید پروتکل https را فعال کنید ، زمان خوبی برای استفاده از ریدایرکت کد 301 است ، پس فراموش نکنید حتما اینکار را انجام دهید تا اعتبار دامنه http به وضعیت https انتقال یابد.

در بسیاری از موارد مشاهده می کنیم که برخی از وب سایت ها پس از فعال سازی https و عدم اطلاع کافی وبمستر سایت درباره ریدایرکت 301 دامنه و فعال سازی صحیح آن ، باعث کاهش رتبه سایت می شوند.

بهتر است ، کار جابجایی دامنه ، فعال سازی گواهی SSL را به یک متخصص سئو بسپارید تا دچار مشکلات افت رتبه نشوید.

آیا ریدایرکت 301 موجب کاهش رتبه می شود؟

خیر ، استفاده از ریدایرکت با کد 301 موجب کاهش رتبه نمی شود و گوگل نیز تایید کرده که نگران این موضوع نباشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *