لوگو آپسئو
ردیابی و تحلیل رفتار کاربر

ردیابی و تحلیل رفتار کاربر در سئو سایت

فهرست مطالب

ردیابی و تحلیل رفتار کاربر در سئو سایت باعث شناخت کاربران و نحوه استفاده آنها از سایت می شود. این مسئله بیشترین اهمیت را در نگهداری از سایت دارد. رفتار کاربر نحوه تعامل مردم هنگام بازدید از وب سایت را نشان می دهد؛ رفتار کاربر می تواند به مدت زمان سپری شدن در یک صفحه ، تعداد صفحات بازدید شده و همچنین تعداد اقدامات انجام شده مانند کلیک بر روی لینک یا پخش فیلم اشاره می کند.

این کار مزایایی چون شناسایی ضعف ها و انجام اقدامات لازم در جهت بهبود کیفیت سایت و در نتیجه حفظ کاربر وارد شده خواهد داشت.

ماندگاری کاربر در سایت یکی از شروط گوگل برای رتبه بندی سایت ها می باشد، پس با ردیابی و تحلیل رفتار کاربر از کاربران خود نگهداری کنید.

رفتار کاربر و GDPR

از زمان اجرای مقررات عمومی حفاظت از داده ها (GDPR) ، ممکن است این سوال را مطرح کنید که آیا این کار می تواند هنگام تجزیه و تحلیل داده های کاربر از وب سایتتان ، شما را دچار مشکل کند؟

خبر خوب این است که از آنجا که Analytics شماره شناسه ناشناس را به کاربران اختصاص می دهد ، اطلاعات شناسایی شخصی را نمی توان با رفتار کاربر وب سایت مرتبط کرد.

جنبه های مختلف رفتار کاربر

برای اینکه تصویری کامل از رفتار کاربر داشته باشید ، باید تمام جوانب آن را تحلیل کنید. سه جنبه از رفتار کاربر وجود دارد:

  • تجزیه و تحلیل
  • تست قابلیت استفاده
  • پشتیبانی مشتری

تجزیه و تحلیل چگونه است؟

این جنبه اطلاعاتی در مورد نحوه استفاده افراد از وب سایت به شما می دهد تا بتوانید روندها و الگوهای آن را مشخص کنید. مثال بالا تلاشهای زیادی را برای افزایش مداوم متوسط ​​زمانی که افراد در وب سایت می گذرانند نشان می دهد.

مثال زیر یک وب سایتی را نشان می دهد که از مشکلات مربوط به تجربه کاربر رنج می برد و باعث می شود افراد زمان کمتری را در سایت بگذرانند.

کاهش زمان بازدید کاربر در سایت

پشتیبانی مشتری چیست؟

پشتیبانی مشتری خارج از سایت شما یکی دیگر از روش های ردیابی و تحلیل رفتار کاربر و کسب اطلاع از رفتار کاربر سایت است.

نظرسنجی ، فرم های بازخورد و حتی تماس های تلفنی می تواند به شما در درک اهداف مشتریان و اینکه چه نکاتی در مواجهه با وب سایت دارند ، کمک کند.

ردیابی ، زمان پاسخگویی ، نرخ خروج و سایر معیارهای موفقیت مشتری می تواند به ایجاد یک تجربه کاربری بهتر برای وب سایت شما و در نتیجه سئو سایت بهتر کمک کند.

تست قابلیت استفاده در ردیابی و تحلیل رفتار کاربر

تست قابلیت استفاده در ردیابی و تحلیل رفتار کاربر مربوط به UX است. دستیابی به اهداف در وب سایت شما چقدر آسان است؟ برای به دست آوردن این اطلاعات ، ممکن است هنگام مشاهده سایت برای دستیابی به یک هدف خاص ، چقدر در دسترس و آسان باشد.

متاسفانه علی رقم اطلاع رسانی درباره میزان استفاده کاربران از تلفن همراه جهت استفاده از وب سایت ها، هنوز بسیاری از وب سایت ها سازگاری و کارایی لازم را در تلفن های هوشمند ندارند. همین مسئله باعث شده تلفات بسیاری مشاهده شود.

بهتر است ابتدا طراحی سایت را برای موبایل هوشمند انجام دهید و سپس برای نسخه دسکتاپ. با تغییر الویت ها، تغییر بسیار زیادی در میزان ماندگاری کاربر در سایت مشاهده خواهید کرد.

چگونه رفتار کاربران سایت خود را آنالیز کنیم؟

شما به عنوان وب مستر باید بدانید که کاربران چه عکس العملی را در سایت شما دارند. در واقع دانستن این موضوع که چه بخش ها و صفحاتی از سایت شما برای کاربران جالب است می تواند شما را در جهت بهبود سایت و نیز سئو سایت کمک نماید. زیرا که کاربرپسند بودن سایت یکی از متریک های مورد بررسی در سئو سایت می باشد. اما چگونه آنالیزی از رفتار کاربران داشته باشیم. در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

ابزار گوگل آنالیتیک در آنالیز کاربران

گوگل آنالیتیک یکی از ابزارهای گوگل می باشد که به منظور در اختیار گذاشتن اطلاعاتی در خصوص وضعیت سایت به وب مسترها ایجاد شده است. در واقع گوگل انالیتیک یکی از ابزارهای کاربردی در روند بهینه سازی سایت است که شما را در جهت کسب اطلاعات و نیز متریک ها در جهت بهبود ترافیک و نیز سئو سایت شما راهنمایی می کند.

گوگل انالیتیک چگونه رفتار کاربران را آنالیز میکند؟

کاربران به واسط کلمه کلیدی و یا عبارتی وارد سایت شما می شوند. حال اینکه از کدام صفحه شما بیشترین ترافیک ورودی را دارید و یا کاربران از چه صفحه ای وارد سایت شما شده اند می تواند اطلاعات بسیار مفیدی در روند سئو سایت شما باشد.

گوگل آنالیتیک به شما می گوید که کاربران از چه صفحه ای وارد سایت شما شده اند ، کاربر از چه آی پی وارد سایت شما شده است ، کاربر از طریق موبایل یا سیستم وارد سایت شما شده است ، کاربر چه صفحات دیگری را مشاهده و بازدید می نماید، کاربر چه تایمی در سایت شما باقی می ماند. دانستن تمامی این اطلاعات می تواند شما را در جهت بهبود کاربرپسندی سایت شما و نیز سئو سایت شما کمک نماید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *