لوگو آپسئو

سئو وردپرس بدون افزونه سئو

سئو وردپرس بدون افزونه سئو ترجیحا انتخاب من در سئو سازی سایت های وردپرسی است ، حتما میپرسید وقتی این همه امکانات و سرعت در سئو وردپرس با افزونه است چرا باید بدون استفاده از افزونه ، سئو سایت وردپرس را انجام داد.

این که شما دوست دارید با افزونه ، وردپرس را سئو کنید با شماست ، اما من بهینه سازی وردپرس را بدون افزونه سئو بیشتر میپسندم ، برای این کارم هم دلیلی دارم که در ادامه توضیح خواهم داد.

دلیل عدم استفاده از افزونه سئو توسط من این است که افزونه های سئو دارای ویژگی هایی بیشتر از نیاز من هستند و وابستگی به این افزونه ها یک روزی شما را به دردسر می اندازد.

در این مقاله قصد ندارم شما را قانع کنم که از افزونه های سئو استفاده نکنید، هدف من این است که به شما نشان دهم که چگونه کنترل کامل سئو سایت خود را بدون افزونه سئو به دست بگیرید.

ویژگی های مفید افزونه سئو

افزونه های سئو راه حل های توصیه شده برای نویسنده هایی است که نمی توانند PHP را درک کنند و با فایل های HTACCESS کار کنند و حتی رمزو راز فایل های robots.txt را درک نمی کنند، سمت فنی سئو کار ها از نظر برنامه نویسی نسبتا بالا است؛ افزونه های سئو ، کار را راحت می کنند.

یک شکایت عمده در مورد افزونه های سئو این است که چرا با ویژگی های غیر ضروری کاربر را گیج می کنند، البته افزونه های سئویی نیز  وجود دارند که ساده ، سریع و همچنین مدولار هستند، بنابراین شما می توانید ویژگی های سئو مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

افزونه های سئو انتخاب ایمن برای ناشرانی است که از ریسک پذیری برخوردار نیستند و نمی خواهند با جایگزینی ریسک کنند؛ بنابراین بهترین انتخاب اغلب راه حل مورد اعتماد است.

چرا من از افزونه های سئو استفاده نمی کنم

بگذارید یک خاطره برای شما تعریف کنم ، زمانی من قبل از اینکه حتی وارد دنیای وردپرس شوم و یا حتی سئو آن را انجام دهم بیشتر وقت خود را بر روی سیستم مدیریت محتوای جوملا می گذاشتم و تقریبا در این کار خیلی هم خوب بودم ؛ آن زمان سئو جوملا را با کامپوننت سئو ACSEF انجام می دادم ، این نرم افزار جانبی جوملا حدود 200 دلار برای من آب میخورد و پلاگین های جانبی نیز از 50 دلار تا 150 دلار متغیر بود و جیب سازنده را حسابی پر میکرد، اما با توجه به اینکه جوملا ضعف های آشکار بزرگی در سئو دارد ، من از استفاده این کامپوننت به دلیل ویژگی های منحصر بفرد و سریع راضی بودم تا اینکه…

به خاطر دارم به شدت وابسته به این کامپوننت سئو جوملا بودم و تقریبا نتیجه مثبت زیادی میگرفتم تا اینکه شرکت سازنده اعلام کرد دیگر از این افزونه پشتیبانی نخواهد کرد.

آن جا بود که متوجه شدم تمام زحمات من بیهوده بوده و این همه راه را اشتباه طی کردم ، زیرا ضمن وابستگی شدید من به این افزونه باعث شد راه کارهای جدی سئو را به فراموشی بسپارم و پیشرفت نکنم ، هم پولم رفت هم وقتم.

اما با توجه به علاقه من به سئو و این نکته که شکست برای من ابتدای به دست آوردن یک پیروزیست ، دست به کار شدم و سئو جوملا را بدون ماژول یا کامپوننت سئو جوملا دنبال کردم.

شکست دوم من اینجا رقم خورد که من متوجه نشده بودم سیستم مدیریت محتوای وردپرس هسته قدرتمند تر و بسیاری از ضعف هایی که جوملا دارد را ندارد ، ضمن اینکه بیشترین وب سایت های ساخته شده در ایران وردپرسی هستند و حتی روزانه تماس های سفارش سئو که گرفته می شد درباره سئو وردپرس بود.

در هر حال وقتی وارد دنیای وردپرس شدم متوجه شدم این همه تلاش و زحمت من برای حداقل موارد استاندارد یک صفحه وب که ایجاد تگ h1 اختصاصی برای هر صفحه وب در جوملا بود را وردپرس ذاتا با خود دارد یا قفل کردن www در جوملا که باید یا با دستکاری HTACCESS یا استفاده از پلاگین جانبی در جوملا انجام میشد را وردپرس در هسته دارد و خیلی ویژگی های دیگر که اصلا نیازی به نصب افزونه ندارد.

دلیل اینکه من راه حل های مستقل سئو وردپرس را ترجیح می دهم

1. راه حل کد ها ساده تر یک مشکل را مدیریت می کنند.

2. برخی از ویژگی های سئو به افزونه نیاز ندارد.

3. نیازی به نگهداری و پرداخت هزینه بابت استفاده از افزونه سئو وردپرس نیست.

4. نیازی به آپدیت افزونه و نگرانی بابت بروز اشکلات احتمالی نیست.

وردپرس در حال حاضر یک هسته نسبتا قوی دارد، چیزهایی مانند canonicals به طور خودکار انجام می شود، بسیاری از قالب های وردپرس دارای ویژگی های سئو مانندschema markup  breadcrumb navigation ، متا داده های Open Graph و غیره هستند.

در زیر ویژگی های سئو که شما به آن نیاز دارید آمده است ، نیازهای دقیق شما بر اساس قالب مورد استفاده شما متفاوت خواهد بود.

ویژگی های مورد نیاز سئو وردپرس

Breadcrumbs
اطلاعات ساختاری Schema.org
توضیحات متا
حذف category

برخی از افزونه های سئو وردپرس

Navxt Navcht

Easy WP Meta Description

Open Graph for Facebook, Google+ and Twitter Card Tags

Remove Category from URL

افزونه وردپرس Schema

افزونه وردپرس Ultimate Nofollow

افزونه های اختیاری سئو وردپرس

افزونه ریدایرکت یا تغییر مسیر صفحات

XML نقشه سایت

Breadcrumbs یک ویژگی مفید است که با اضافه کردن داده های ساختاری Schema به صفحات سایت باعث افزایش ایندکس سایت خواهد شد .

امکان افزودن یک breadcrumb بدون افزونه وردپرسی وجود دارد. این کد ساده از طریق function به وب سایت شما اضافه می شود؛ این کد را می توانید به قالب child اضافه کنید تا در صورت بروز شدن قالب کد پاک نشود.

البته با استفاده از BreadCrumbs NavXT این افزونه وردپرس نیز می توان Breadcrumbs را اضافه کرد اما قرار شد از افزونه های سئو وردپرس استفاده نکنیم.

متا توضیحات

برای اضافه کردن متا توضیحات WP Meta Description را پیدا کرده ام که یک راه حل مناسب برای توصیف های متا است؛ توصیفات متا یک عامل رتبه بندی نیست اما اگر شما آن را در سایت اضافه کنید در نتایج چیزی را میبینید که خودتان وارد کردید ، اما در جریان باشید گوگل اگر یک عبارت بهتر را از صفحه وب شما بیابد توضیحات متا شما را بازنویسی خواهد کرد؛ به گفته گوگل، یک کار خوب (به نظر من) ارائه یک توضیح مربوطه از صفحه شما است.

برچسب عنوان

من عنوان مقاله ای را که برای استفاده به عنوان برچسب عنوان مناسب است را انتخاب می کنم ، دلیلی ندارد آن را تغیر دهم و چیز دیگری را بنویسم ، چه چیز بهتری از عنوان من وجود دارد!

نمودار متا داده Open Graph

به طور قطع، این یک ویژگی در سئو سایت نیست اما این ویژگی تا چه میزان ترافیک به سایت شما می رساند؟ در واقع این قابلیت اجازه می دهد تا یک تصویر و فرم خاص برای نشان دادن سایت شما زمانی که URL سایت خود را در فیس بوک و توییتر به اشتراک گذاشته می شود نشان دهد؛ افزونه Graph Meta Data به شما کمک می کند تا ظاهر حرفه ای را ارائه دهید؛ خواهشا تنبلی را کنار بگذارید.

افزنه Remove Category from URL

کلمه “category” در ساختار URL شما ضروری نیست، کوتاه کردن URL و آدرس صفحات با نام صفحه بهتر عمل می کند و همچنین به یاد داشته باشید URL کوتاه تر کاربر را کمتر به اشتباه می اندازد و می تواند به کاربران و موتورهای جستجو بگویید که صفحه از حداقل تعداد کلمات ساخته شده است.

افزونه وردپرس Schema داده های ساختاری

Plugin Schema WordPress بیشترین داده های ساختاری Schema که شما نیاز دارید را شامل خواهد شد ، نشانه گذاری را می توان با دست نیز به ویژگی های سایت اضافه کرد.

تقریبا هر عنصر در داده های ساختاری می تواند به صورت دستی و یا حتی به طور خودکار بر روی پست بر اساس پست یا با ویرایش قالب خود به طور مستقیم وارد شود.

ویژگی های اختیاری سئو برای وردپرس

تغییر مسیر صفحات با وارد کردن کد 301 در اچ تی اکسس امکان پذیر است و نیازی به استفاده از افزونه وردپرسی نیست.

در هر حال اگر صرفا برای تصحیح صفحات 404 این کار را انجام میدهید باید بدانید 404 پاسخ ناسالمی نیست در واقع هدایت صفحات حذف شده به صفحه اول کاری اشتباه است.

من می گویم حداقل از یک افزونه ریدایرکت اتوماتیک استفاده نکنید تا یک صفحه حذف شده را به صفحه اصلی هدایت کند؛ برخی از افزونه های سئو سعی می کنند شما را وادار کنند تا 404 را جدی بگیرد و به شما این مطلب اشتباه را بگویند که هدایت صفحات 404 به صفحه اصلی بر سلامتی سایت شما تاثیر مثب می گذارد؛ اما این نادرست است، 404 کدهای پاسخ به طور ذاتی برای “سلامت” سایت شما مضر نیست.

404 به این دلیل است که اسپم ها با یک URL جزئی به سایت شما لینک می شوند؛ این طبیعی است و هیچ چیز در این مورد نگرانی ندارد؛ پاسخ 404 واکنش کاملا طبیعی است.

جان مولر از گوگل اعلام کرده است که کد پاسخ 404 چیزی نیست که نیاز به تعمیر داشته باشد.

پیدا کردن 404 طبیعی است و از یک وب سایت سالم که به خوبی پیکربندی شده انتظار می رود؛ اگر یک URL معادل همان صفحه حذف شده دارید، آنگاه هدایت به آن یک عمل خوب است، در غیر این صورت، شما نباید محتوای جعلی را ایجاد کنید و نباید به صفحه اصلی خود هدایت کنید.

تصویر از پست John Mueller گوگل در Google Plus جان مولر از گوگل توضیح می دهد که کد پاسخ 404 به رتبه بندی سایت شما آسیب نمی رساند.

john mueller on 404

XML نقشه سایت

“استفاده از XML نقشه سایت آنچنان مهم نیست زیرا گوگل همچنین می تواند صفحه وب جدید را از طریق روند عادی خزنده از لینک به لینک کشف کند.

یا می توانید از یک پلاگین مانند افزونه Google XML Sitemap Generator استفاده کنید.

ویژگی هایی بدون افزونه سئو

ویژگی های موجود در افزونه های سئو وجود دارد که به نظر من غیر ضروری است.

URL های کانونیکال

URL های کانونیکال در وردپرس ساخته شده اند؛ شما برای انجام این کار نیاز به افزونه سئو ندارید.

Robots.txt و ویرایشگر فایل htaccess

اگر شما یک ویرایشگر متن یا یک ویرایشگر HTML دارید، پس همه چیزهایی که برای ویرایش یک فایل robots.txt یا به روز رسانی یک فایل htaccess نیاز دارید؛ علاوه بر این، اگر می دانید چه کاری انجام می دهید، فقط باید با آن فایل ها آشنا شوید.

اگر شما به اندازه کافی ماهر باشید که این را ویرایش کنید، پس لازم نیست به یک پلاگین وردپرس نیاز داشته باشید، فقط فایل متنی و یک برنامه FTP معمولی را باز کنید.

کد 404 کد تغییر مسیر

افزونه های سئو، این را تحت اعتقادی اشتباه ارائه می دهند که کد های وضعیت 404 مضر هستند. همانطور که John Mueller گفته است، 404 کد پاسخ خوب است، فقط مواردی را که به علت خطاهای واقعی هستند، درست مثل اشتباه در URL، رفع کنید.

نقشه سایت

همانطور که در بالا ذکر شد، یک نقشه سایت به طور خاص ضروری نیست زیرا Google از طریق RSS ها و لینک ها URL داخلی محتوای جدید را کشف می کند.

با این وجود، اگر تغییرات بزرگی انجام دادید، یک نقشه سایت مفید است و می خواهد که گوگل آن را سریعا کشف کند، در این مورد یک نقشه سایت دستی ایجاد شده مفید است، زیرا شما لازم نیست که یک پلاگین برای تولید آن نصب کنید.

شما هنوز می توانید افزونه سازنده نقشه سایت را نصب کنید

لینک های تبلیغاتی در نقشه های سایت

لینک های تبلیغاتی در نرم افزار رایگان رایج هستند، با این حال، بسیاری از ناشران بی اطلاع هستند که برخی از افزونه های سئو لینک تبلیغاتی را ایجاد می کنند.

در واقع شما با نصب افزونه های سئو یک بک لینک به سایتهای صاحب افزونه های سئو دادید ، این بهای استفاده از افزنه رایگان است.

همانطور که می بینید، افزونه های سئو برای کاربرانی که کمی با برنامه نویسی یا وردپرس کار می کنند مفیدند، افزونه های سئو یک کار مهم را برای کاربران انجام می دهند که مهارت های لازم را برای انتخاب راه حل های مورد نیاز خود ندارند؛ یک افزونه اختصاصی سئو یک انتخاب عالی برای یک سازمان بزرگ است که می خواهد کارش را بی دردسر انجام دهد.

با این حال، برای کسانی که دارای مهارت بیشتری هستند و یا محدودیت های اداری ندارند، افزونه های سئو انتخاب حرفه ای نیستند.

Rate this post
سئو وردپرس بدون افزونه سئو
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.