تبادل لینک

تبادل لینک چیست و چگونه به رتبه سایت ها کمک می کند

تبادل لینک روشی مفید برای به دست آوردن بک لینک، بهبود رتبه وب سایت در گوگل می باشد که توسط سئوکاران استفاده می شود. اما تبادل لینک چه نقشی در سئو دارد و چطور کار می کند؟ آیا روش تبادل لینک به عنوان بک لینک ایمن حساب می شود و توسط گوگل جریمه نمی شود؟

آیا تبادل لینک از استراتژی های قانونی در سئو محسوب میشود؟

بک لینک ها با ارسال سیگنال هایی به موتور جستجو نشان میدهند که محتوای درون سایت بهینه و مورد اطمینان میباشد، همچنین تاثیرات حاصل از بک لینک در بهبودی رتبه و جایگاه وب سایت کاملا موثر میباشد.

مطالب و مباحثی که در ادامه این مقاله بیان میشوند:

  • تبادل بک لینک  
  • معرفی انواع تبادل لینک و فواید آنها

تبادل بک لینک چیست؟

پیوند صفحه یک سایت با صفحه ایی در وب سایتی دیگر بک لینک و مبادله لینک در بین چند سایت تبادل بک لینک میباشد. در این روش مدیران در دو سایت مجزا به صورت متقابل به سایت یکدیگر لینک ارسال میکنند.

تبادل بک لینک در گوگل موجب بهبودی رتبه وب سایت و جزء مهمترین فاکتورها محسوب میشود. 

چرا بک لینک مهم است؟

همانطور که میدانید هدف اصلی سئو در گوگل ارتقاء رتبه و ایجاد ترافیک بیشتر برای بازدید از سایت میباشد، برای رسیدن به همچین جایگاهی روش های زیادی وجود دارد و تبادل لینک یکی از بهترین روش ها میباشد.

تبادل بک لینک یا همان ارسال لینک متقابل در بین چند سایت موجب میشود تا کاربران با بازدید از سایت، با مشاهده آدرس و نام شما در صفحات سایت های دیگر، باعث ایجاد اعتماد کاربران نسبت به وب سایت شما میشود.

لازم به ذکر است که اگر بک لینک از نوع بک لینک های فالو و توسط سایتی معتبر از مبدا باشد، چه بسا موجب اعتماد بیشتر موتورهای جستجو گوگل به وب سایت شما و باعث ارتقاء و بالا رفتن رتبه ی شما نیز خواهد شد.       

تبادل لینک به طور کلی میتواند موجب بالارفتن قدرت و اعتبار سایت شما بشود، همچنین میبایست برای بک لینک ها در سئوی خارجی اهمیت قائل شد.

آیا نظر گوگل با تبادل لینک مثبت است؟

تبادل بک لینک با در نظر گرفتن این موضوع که گوگل با هدف ارائه بهترین، موثر ترین، و مرتبط برای پاسخ در مقابل سرچ کاربران میباشد. با توجه به این موضوع سایت شما توسط بک لینک و تبادل های صورت گرفته در آن باید به شکلی قوی و موثر عمل کند و با ارسال لینک از سایت های دیگر به سایت شما به عنوان یک سایت مرجع، باعث میشود گوگل رتبه سایت شما را بالاتر و همچنین معتبر و قدرتمند بسازد. با این وجود نمیتوان گفت تبادل بک لینک از نظر گوگل غیر قانونی به حساب می آید.    

این نکته که بسیار مهم است، تبادل بک لینک در میان مدیران سایتها اگر به شکل غیر طبیعی و بیش از اندازه صورت بگیرد، نه تنها موجب پایین امدن رتبه خواهد شد بلکه با خطر پنالتی گوگل مواجه میشوند.

پیشرفته شدن الگوریتم های گوگل باعث هوشیاری بیشتر آنها در تشخیص ترفند های به کار گرفته شده برای دور زدن گوگل توسط کاربر را غیر ممکن ساخته و میبایست اصول را رعایت بنمایید و سایت خود را به هیچ وجه به خطر نیندازید.

انواع تبادل بک لینک

تبادل بک لینک تنوع زیادی وجود دارد و مدیران وب سایت ها در توافق با یکدیگر نوع آن را انتخاب میکنند.

انواع تبادل بک لینک

تبادل بک لینک ها چه تفاوتی باهم دارند؟

در ادامه مطلب در مورد هر کدام از انواع و بیان تفاوت میان انواع بک لینک ها خواهیم پرداخت.

تبادل بک لینک رایگان چیست؟

مدیران و صاحبان سایت ها در زمان توافق برای قرار دادن وبلاگها و لینک سایت های یکدیگر به صورت مشترک و متقابل در سایت خود را تبادل بک لینک رایگان میگویند.

در تبادل بک لینک دو طرفه لینک سازی توسط 2 سایت صورت میگیرد و زمانی لینک سازی بین 3 سایت صورت بگیرد تبادل بک لینک سه طرف گفته میشود.

تبادل لینک غیر رایگان چیست؟

تبادل لینک با پرداخت هزینه و خرید بک لینک، تبادل لینک غیر رایگان میباشد، و با نام رپورتاژ نز شناخته میشود. و خرید آن به این شکل که سایت مبدا برای گذاشتن لینک شما درون سایت خود مبلغی مشخص را از شما طلب خواهد کرد، و شما نیز در صورت رسیدن به توافق آن مبلغ را پرداخت خواهید کرد .

انتشار با به کار گرفتن یک کلمه کلیدی هدف نوشته، برای تولید متن تبلیغاتی و قرار گیری در سایت های معتبر و قدرتمند رپورتاژ آگهی گفته میشود.

خرید بک لینک و با در نظر گرفتن فاکتوری مهم مانند: درست انتخاب کردن سایت مبدا بسیار مهم میباشد، این امر میتواند تاثیر بسیار زیادی در کیفیت بک لینک دریافتی بگذارد.

تبادل بک لینک دستی

تبادل بک لینک دستی توسط مدیران و توافق با یکدیگر به شکل دستی، سایت های همدیگر را درون سایت خودشان پیوند و درج مینمایند.

تبادل لینک اتوماتیک

تبادل لینک در این نوع، از طریق اسکریپت از قبل نوشته شده و به شکل اتوماتیک، با پیوندی بدون دخالت مدیران سایت انجام میشود.

تبادل بک لینک دو طرفه

در روش تبادل بک لینک دو طرفه تبادل بین 2 سایت صورت میگیرد، به این صورت: سایت الف با ارسال لینک به سایت ب و در مقابل سایت ب هم به سایت الف لینک ارسال میکند و تبادل بک لینک دو طرفه نامیده میشود.

تبادل لینک سه طرفه

تبادل بک لینک در این روش در بین 3 سایت انجام میشود.

تبادل بک لینک 3 طرفه به این شکل است: برای مثال C,B,A سه سایت مورد نظر برای تبادل میباشند.

سایت A به سایت لینک B ارسال میکند، سایت B به سایت C لینک میفرستد. این تبادل لینک میبایست در همین جا متوقف شود، زیرا به وجود آمدن حلقه ی ارسالی تبادل لینک میتواند موجب جلب توجه موتور های جستجو بشود و غیر طبیعی به نظر آید و ممکن است با جریمه های گوگل مواجه بشوید.

اگر تمایل به شکل گیری ساختار حلقه دارید میبایست سایت C نیز به سایت A لینک ارسال کند.

فواید و تاثیرات تبادل بک لینک

در به کار گیری و استفاده از روش بک لینک اگر موجب شود که موتور های جستجو این روش را از سوی شما غیر طبیعی ببینند با جریمه احتمالی مواجه میشوید، البته این امر باعث نمیشود که از این روش بهره مند نشویم، در ادامه به شما روش هایی برای به مشکل بر خورد نکردن برای استفاده از تبادل بک لینک خواهیم گفت.

 استفاده صحیح و درست از تبادل بک لینک عبارتند از:

افزایش اعتبار وب سایت: برای دریافت بک لینک بهتر است در ارتباط با سایت مورد نظر و تبادل لینک به صورت مشترک موضوعی مشابه را در سایت های خود را داشته باشند. این امر میتواند به اعتبار و کیفیت سایت کمک کند.

افزایش ترافیک وب سایت: ترافیک حاصل از مراجعه کاربران به سایت شما با بهره گیری از بک لینک هایی با کیفیت و در تعدادی بالا میتواند ترافیک سایت را بهبود بخشد.

شهرت برند و نام: رد پایی از سایت شما و بودن نام، برند و هر چیزی که برای به خاطر ماندن در ذهن کاربران میباشد به صورت طیف گسترده ایی در صفحات موجود در سایت های مختلف، میتواند تاثیر بسیار زیادی در شهرت شما داشته باشد. 

 پیج آتوریتی: با در نظر گرفتن  این موضوع که موتور های جستجو گر تمایل به نمایش صفحات با قدرت دامنه ی وسیع دارند، یکی از مزیت های تبادل بک لینک میتواند موجب شود قدرت دامنه ایی سایت شما بالا برود.

بازدید از سایت با حجم ترافیک بالا: تبادل بک لینک میتواند موجب بازدید بیشتر کاربران و در نتیجه باعث بالا رفتن در آمد شما شود.

رتبه الکسای ایرانی: استفاده از بک لینک ها باعث بالارفتن و کیفیت الکسای سایت شود، الکسا نشان دهنده ی میزان محبوبیت سایت میباشد.

بالا بردن سرعت ایندکس سایت: با مشاهده شدن سایت شما در صفحات مختلف گوگل، همچنین وجود کراوال صفحات سایت یا همان خزنده های گوگل، و وظیفه آن نیز چک کردن لینک و پیوند ها میباشد، میتوان با جلب اعتماد این خزنده سرعت ایندکس خود را نیز بالاتر برد.         

سایت های مناسب برای گرفتن بک لینک با کیفیت را چگونه تشخیص دهیم؟

یکی از قدرتمند ترین تکنیک های سئو خارجی بهره گیری از بک لینک میباشد، برای دریافت بک لینک و همچنین تعداد آن نیاز به توجه کردن به نکات دیگری نیز میباشد. در زمان خرید بک لینک و یا بهره گیری از بک لینک ها از نوع رایگان هم بهتر است به این فاکتور ها توجه کنیم، به هر حال هر دو روش در جهت فراهم کردن بک لینکی با کیفیت استفاده میشوند.

تبادل لینک

این نکات و فاکتور های مهم شامل میشوند از: قدرت، اعتبار و مهمتر انتخاب سایت مبدا.

در زمان دریافت بک لینک مهم است که از این 3 شاخصه مهم حداقل یکی از آنها را داشته و دارای امتیاز مناسب است را انتخاب کرد.

فراموش نشود هنگام انتخاب سایت مبدا قدرت و اعتبار آن را میبایست مورد سنجش قرار دهید.   

با توجه به موتور های جستجوگر گوگل که با مورد بررسی قرار دادن صفحه سایت برای پی بردن به این موضوع و پیدا کردن علت دریافت بک لینک از سایت مبدا، و بررسی اینکه وجود ارتباط موضوع محتوا در بین سایت شما و سایت مبدا وجود داشته باشد. برداشت موتور های جستجو از این ارتباط و دریافت لینک شما تبادل اطلاعات میباشد.

نتیجه گیری کلی موتور جستجوی گوگل، ارسال بک لینک از سایت مرجع فرستادن اطلاعات برای کاربر میباشد، و به این صورت سایت شما را به عنوان یک سایت تخصصی نگاه میکند، به این علت است که تاکیید میشود که حتماً از بک لینک های با کیفیت استفاده کنید.    

چگونه تبادل بک لینک استراتژی درست داشته باشیم؟

مشخص کردن نوع استراتژی و لینک سازی میبایست شرایط سایت را مورد بررسی قرار دهیم، به عنوان مثال یک سایت تازه تاسیس نباید به شکل ناگهانی و در همان ابتدای شروع کار با استفاده از تعداد بسیار زیادی از بک لینک هایی از نوع فالو سایت خود را لبریز کند، این روش موجب حساس شدن موتور جستجوگر میشود و این روش را غیر طبیعی میداند.

استراتژی اصلی در ساخت لینک میبایست اهداف مشخص و مفیدی همچون، بالارفتن رتبه، افزایش بازدید و ترافیک، همچنین بهبود فروش و… باشد، رعایت این اصول از دید موتورهای جستجو گوگل سالم و طبیعی میباشد.

جمع بندی

تبادل لینک در سئو به صورتی است که باید به علم و آگاهی مورد نیاز برسیم و بدانیم در چه وقتی و از چه راهی بهره بگیریم تا بهترین نتیجه را به دست بیاوریم.

طبق صحبت های ما در این مقاله باید متوجه شده باشید که تهیه و خرید لینک مساله ای بسیار هائز اهمیت میباشد. ویژگی های یک وبلاگ مناسب و مفید شامل قدرت دامنه و ارتباط موضوعی میباشد.

حتما توجه داشته باشید در تبادل بک لینک لینک در انتخاب وب سایت و چگونگی نوع تبادل دقت کافی را داشته باشید تا موجب نتیجه ای خوب و ایجاد زمینه برای رشد سایت خود شوید.

5/5 – (1 امتیاز)
  1. مجيد لطفي نیم‌رخ
    1. مجید صالح پور نیم‌رخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *