الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن نام یکی از الگوریتم های گوگل که بسیار مهم و حساس است و همچنین نام کد محرمانه این بروز رسانی که اولین بار در 24 آوریل 2012 معرفی شد.

به روز رسانی الگوریتم پنگوئن با هدف کاهش رتبه بندی سایت هایی که قوانین گوگل را نقض می کنند و با تکنیک های سئو کلاه سیاه قصد دارند با افزایش مصنوعی رتبه بندی یک سایت و دستکاری لینک های اشاره شده به یک صفحه در نتایج تغییر ایجاد کنند ارائه شد.

تأثیر الگوریتم پنگوئن بر نتایج جستجو

بر اساس تخمین های گوگل، الگوریتم پنگوئن تقریبا 3/1 درصد از نمایش های جستجو را به زبان انگلیسی، حدود 3 درصد از زبان های آلمانی، چینی و عربی و دیگر زبان ها را تحت تاثیر قرار داد.

در تاریخ 25 می 2012، گوگل پرده دیگری از به روز رسانی الگوریتم پنگوئن معرفی و منتشر کرد، نام این بروز رسانی جدید called Penguin 1.1 است ، به گفته مت کاتز، رئیس سابق بخش مبارزه با اسپم وب سایت گوگل در این بروز رسانی، کمتر از یک دهم درصد از جستجوهای انگلیسی را تحت تاثیر قرار داد.

اساس به روز رسانی این بود که وب سایت هایی که با استفاده از تکنیک های دستکاری برای رسیدن به رتبه بندی بالا استفاده می کنند مجازات شوند.

در ژانویه 2012، الگوریتم called Penguin به روز رسانی شد و وب سایت هایی که بیش از حد تبلیغات در صفحات آنها بود و یا مطالب بسیار کمی داشتند هدف قرار داد.

الگوریتم پنگوئن 3 در تاریخ 5 اکتوبر 2012 منتشر شد و 0.3٪ از نتایج را تحت تاثیر قرار داد.

پنگوئن 4 (همچنین به عنوان پنگوئن 2.0 شناخته می شود) در تاریخ 22 مه 2013 منتشر شد و 2.3٪ از نتایج را تحت تاثیر قرار داد.

پنگوئن 5 (همچنین به عنوان پنگوئن 2.1 شناخته می شود) در تاریخ 4 اکتبر 2013 منتشر شد و حدود 1٪ از نتایج را تحت تاثیر قرار داد و می توان گفت به روز رسانی نهایی الگوریتم گوگل پنگوئن در سال 2013 بوده است.

در تاریخ 21 اکتبر 2014،Pierre Far از گوگل تایید کرد که الگوریتم Penguin 3.0 “بروز رسانی” شده است ، اما هیچ سیگنال جدیدی اضافه نشده است.

در 7 آوریل 2015، جان مولر در hangout Google گفت که هر دو الگوریتم پنگوئن و  الگوریتم پاندا “در حال حاضر به طور منظم به روز نمی شوند” و به روز رسانی ها باید به صورت دستی انجام شود.

هدف استراتژیک الگوریتم پاندا و الگوریتم پنگوئن نمایش وب سایت های با کیفیت در بالاترین نتایج جستجوی گوگل است. با این حال، رتبه سایت هایی که در نتیجه این به روز رسانی ها کاهش یافته است دارای مجموعه ای از ویژگی های مختلف هستند. هدف اصلی Google Penguin spamdexing مبارزه با بمباران لینک های اسپم است.

پنگوئن 4.0 (7th Penguin update)

در تاریخ 23 سپتامبر 2016 گوگل اعلام کرد که گوگل پنگوئن در حال حاضر بخشی از الگوریتم اصلی است. به این معنی که بروز رسانی الگوریتم پنگوئن در لحظه انجام می شود از این رو گوگل در مورد بازخوردهای آینده دیگر اعلامیه ای نخواهد داد.

تاثیر لحظه ای نیز بدان معنی است که وب سایت ها در لحظه رتبه بندی آن ها تحت تاثیر قرار می گیرد.

پنگوئن 4.0 بر خلاف به روز رسانی های قبلی وقتی لینک های بد را پیدا می کند وب سایت را از بین نمی برد. در عوض، لینکها را با امتیاز منفی عقب میراند ، به این معنی که آنها را نادیده میگیرند و دیگر نمیتوانند به رتبه بندی وبسایت تاثیر گذار باشند.

اگرچه بک لینک به عنوان یکی از 200 عامل رتبه بندی در گوگل به شدت تاثیر گذار است ، اما هر بک لینکی مورد توجه قرار نمی گیرد و کیفیت بک لینک پس از این به روز رسانی اهمیت دارد.

ده روز پس از انتشار به روز رسانی الگوریتم پنگوئن ، گوگل یک فرم بازخورد را آماده کرد که برای دو دسته از کاربران طراحی شده است:

افرادی که می خواهند گزارش اسپم وب سایتی را که همچنان پس از تغییر الگوریتم جستجو تغییری در رتبه بندی نمی کند و کسانی که فکر می کنند سایتشان به طور ناعادلانه توسط به روز رسانی پنگوئن پنالتی شده است را گزارش کنند.

گوگل نیز از طریق Google Webmaster Tools یا همان کنسول جستجو یک فرم بازبینی به نام ابزار Disavow Links ارائه کرد.

در ژانویه 2015 جان مولر گوگل اعلام کرد که مجازات پنگوئن را می توان با نادیده گرفتن بعضی بک لینک ها برطرف کرد.

فرآیند معمول این است که لینک های بد را به صورت دستی ( یک فایل تکست ) با استفاده از ابزار Disavow Google جهت حذف اضافه کنید و سپس درخواست تجدید نظر را ثبت کنید.

درباره ابزار Disavow Links گوگل بیشتر بدانید.

البته گوگل می گوید:

google disavow

استفاده از این ابزار باید توسط فردی متخصص انجام شود ، استفاده نادرست از این ابزار ممکن است به اعتبار سایت در گوگل صدمه وارد کند.

آقای مولر در این باره توضیح داد که این الگوریتم درصد لینکهای خوب را در مقایسه با لینک های بد تشخیص می دهد، بنابراین با ایجاد لینک های خوب تر ممکن است الگوریتم را به نفع شما به ارمغان بیاورد که منجر به بهبود رتبه می شود.